^ Back to Top
facebook

Bioinformatyka

Bioinformatyka jest prężnie rozwijającą się w ostatnich latach dyscypliną nauki. Polega ona na wykorzystaniu komputerów i oprogramowania do badań biologii molekularnej i biochemii.

Koło Naukowe BIO-MED we współpracy z dr hab. Rajmundem Kaźmierkiewiczem z Pracowni Symulacji Układów Biomolekularnych realizuje projekt mający na celu opisanie zachowania bradykininy i jej analogów w błonie fosfolipidowej oraz sprawdzenie ich oddziaływania z receptorem. Do tego celu stosujemy takie narzędzia, jak Pole Sił Amber, minimalizacja energii cząsteczki czy dynamika molekularna.

Biotechnologia roślin

Zajmujemy się zgłębianiem wiedzy na temat metabolitów wtórnych roślin i ich właściwości antybakteryjnych. Czynimy to poprzez merytoryczną analizę publikacji naukowych, jak również, dzięki uprzejmości opiekunki projektu, badań doświadczalnych w laboratorium.

Naszym celem badawczym są owoce oraz pędy, niektórych roślin o zastosowaniu kulinarnym z rodzajów:

  • Oxycoccus (Żurawina)
  • Vaccinium (Borówka)
  • Lonicera (Wiciokrzew)
  • Aronia (Aronia)

Wykonujemy ekstrakty z tkanek roślinnych i badamy ich właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze przeciwko wybranym rodzajom patogenów ludzi (Staphylococcus, Pseudomonas, Enterococcus, Kliebsiella) i roślin (Pectobacterium, Pseudomonas, Dickeya). Ponadto, ekstrakty o interesujących właściwościach poddajemy jakościowej analizie chemicznej przy pomocy technik chromatograficznych.

Poszukiwanie roślinnych źródeł związków o właściwościach antybakteryjnych, może przybliżyć nas do znalezienia nowych, skutecznych metod leczenia chorób bakteryjnych, co staje się istotne w dobie zwiększającej się liczby chorobotwórczych szczepów, opornych na znane nam antybiotyki.

Projekt kryminalistyczny

W 2011 z inicjatywy studentów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zrzeszonych w Kole Naukowym BIO-MED narodził się kryminalistyczny projekt badawczy „In Flagranti”, którego celem jest rozwijanie naukowych pasji i popularyzacja wiedzy z zakresu technik medycyny sądowej. Naukowi zapaleńcy prowadzą swoje badania pod czułym okiem dr inż. Wojciecha Śledzia. Pierwszym projektem było poznanie od strony praktycznej, jak określić cechy fenotypowe na podstawie próbki materiału genetycznego. W tym celu, przy użyciu markera amelogeniny można było określić płeć właściciela DNA.  Aktualnym epicentrum projektu jest badanie pokrewieństwa między osobami o tym samym nazwisku. Ponadto, członkowie Projektu Kryminalistycznego „In Flagranti” współorganizują Festiwale Nauki, przeprowadzając tzw. ‘Grę kryminalistyczną’. Studentów oraz osoby zainteresowane, które chciałyby zaangażować sie w realizację projektu serdecznie zapraszamy do współpracy. Chętnie skorzystamy także z Waszych sugestii i pomysłów.

 

Kalendarz

czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30